Що таке «ерозія/псевдоерозія/ектопія циліндричного епітелію» шийки матки?

Для того щоб правильно відповісти на це запитання необхідно дещо зануритись в анатомію і фізіологію, а також новітню історію. – Звучить нудно?! Проте це варто зробити, щоб більше не страждати від страхів та сумнівів з приводу того, що ж таке Е-Р-О-З-І-Я шийки матки.

Про анатомію

Шийка матки – це зовнішня частина матки, частково розташована в піхві. Це маленький (2,5-3 см в діаметрі і 3-5 см в довжину), але дуже важливий орган.
Саме слиз цервікального каналу є другим після вагінального середовища бар'єром на шляху потрапляння шкідливих мікробів до матки і труб, він же є шляхом, яким просуваються сперматозоїди, щоб здійснити запліднення. В решті решт шийка «утримує» в матці плід з навколоплідними структурами, а з початком пологів зазнає неймовірної трансформації.

Які клітини вкривають шийку матки і чому нам це потрібно знати?

Зовні шийка матки вкрита тканиною - пласким епітелієм (схожий на той, що на внутрішній поверхні вашої щоки), її канал – циліндричним, який продукує слиз. Місце, де ці два види клітин зустрічаються називається зоною стику.

Ось ми і підійшли до кульмінації нашої теми!

В дитинстві циліндричний епітелій розташовується за межами каналу шийки матки (цервікального каналу) тобто на зовнішній частині шийки матки. По мірі дорослішання дівчини і дозрівання її гормональної регуляції площа циліндричного епітелію на зовнішній частині шийки зменшується за рахунок заміщення його пласким до місця переходу зовнішньої частики шийки в канал (краще зрозуміло з малюнка).
В тому випадку, коли за якихось причин (гормональних, інфекційних, їх поєднання) заміщення циліндричного епітелію пласким не відбувається і циліндричний епітелій продовжує займати велику площу зовнішньої частини шийки матки говорять про ектопію циліндричного епітелію.

То ектопія циліндричного епітелію це норма чи хвороба?

Одностайно всі професійні товариства по проблемам шийки матки розцінюють ектопію циліндричного епітелію, як варіант норми, який в більшості випадків (виключення бувають, але рідко) не потребує хіругічних втручань.

Ектопія циліндричного епітелію потребує уваги лікаря-гінеколога, але здебільшого в плані спостереження. Ектопія великих розмірів, яка довгий час не зменшується вимагає від лікаря відповіді на запитання «Чому це не відбувається?» Знайшовши на них відповідь, лікар зможе створити умови для зменшення площі ектопії циліндричного епітелію.

А що ж з ерозією?

«Ерозія» це ціла історія плутанини медичних термінів! Навіть ціла епоха, ціле покоління жінок, яким полікували «ерозію»!
Справа в тому, що в певний період 1980-90-ті роки ектопія циліндричного епітелію розцінювалась як ненормальний стан, її називали «ерозією шийки матки» скорочено від «псевдоерозія» і майже тотально лікували методом кріодеструкції (вплив рідким азотом).
Повторимо, сьогодні ектопія циліндричного епітелію є варіантом норми стану шийки матки, який в більшості випадків підлягає спостереженню.

Чи є серед захворювать шийки матки ерозія? – В деяких джерелах стверджують, що такого «діагноза не існує». Але відповідь спеціалістів з патології шийки матки: «Такий діагноз є, але він не має нічого спільного з ектопією циліндричного епітелію!». Насправді ерозія шийки матки (або істина ерозія) це дефект плаского епітелію. Цей стан зустрічається не часто і потребує уваги, оскільки може маскувати рак.

На щастя плутанина з термінами і хибна практика вже є історією, сьогодні гінекологи мають змогу працювати за єдиною міжнародною класифікацією захворювань шийки матки і діяти за чіткими рекомендаціями по лікуванню.

Окремі випадки, коли ектопія циліндричного епітелію все ж таки потребує медичних втручань?

Так вони існують. Це буває в випадках дуже великих ектопій, які продукують велику кількість слизу, а отже вагінальних виділень, погіршуючи таким чином якість життя жінки. Також в випадках деформації шийки після пологів (ектропіон). Тактика в кожному з таких випадків є індивідуальною.

Підсумуємо:

Ектопія циліндричного епітелію – розповсюджений стан. Він є варіантом норми, в більшості випадків потребує спостереження, а не медичних втручань.

Довгий час і частково досі існує певна плутанина медичних термінів, коли ектопію циліндричного епітелію називали ерозією.

Широко застосовувана раніше практика «припікання» ектопії циліндричного епітелію різними термічними методами сьогодні не є рекомендованою.

Джерела:
  • Machado Junior, Luís Carlos, Ana Sílvia Whitaker Dalmaso, and Heráclito Barbosa de Carvalho. "Evidence for benefits from treating cervical ectopy: literature review." Sao Paulo Medical Journal 126.2 (2008): 132-139
  • Standards for the management of sexually transmitted infections; British Association for Sexual Health (BASHH) and HIV and Medical Foundation for HIV & Sexual Health (MEDFASH) (January 2014)
  • Casey PM, Long ME, Marnach ML; Abnormal cervical appearance: what to do, when to worry? Mayo Clin Proc. 2011 Feb86(2):147-50
  • Çekmez, Yasemin, et al. "Is cryotherapy friend or foe for symptomatic cervical ectopy?." Medical Principles and Practice 25.1 (2016): 8-11

Made on
Tilda